Paušální daň aneb zaplať stovku a máš klid

  • 2020-10-23
  • AKTUALITY

Paušální daň aneb zaplať stovku a máš klid

Paušální daň aneb Zaplať stovku a máš klid

Je to tak? Komu se paušální daň vyplatí? Bude mít skutečně klid?

Poslanci schválili návrh paušální daně, kterou podnikatelé s příjmy do 1 mil korun dostanou možnost vyřešit daň z příjmu a odvody jedinou částkou a odpadne jim papírování.

Ale komu se skutečně vyplatí? Vstup do režimu paušální daně snižuje administrativní zatížení, ale zároveň neumožňuje uplatňování žádných daňový slev a odpočtů. Tímto by se většině OSVČ přechod na paušálový režim finančně nevyplatil.

OSVČ využívajícím výdajový paušál 60 % by se paušální daň začala vyplácet až od měsíčního příjmu přes 45tis. Kč / měsíčně.

Pokud si vezmeme např. OSVČ s měsíčním příjmem 27 000,- Kč, které platí měsíčně převážně minimální zálohy na pojištění, daň z příjmu neplatí díky slevě na poplatníka. Pokud navíc mají děti, které si uplatní, získávají od státu „daňový bonus“, na který v případě paušální daně nedosáhnou.! Tento člověk by tedy nedosáhl na „daňový bonus“ a kdyby se dobrovolně přihlásil k paušální dani, tratil by kromě toho zhruba 6000 korun za rok (přesně je to – s částkami minimálních záloh na letošní rok – 5 784 korun). Oproti současnosti by platili navíc 1 200 korun na dani a 15% navýšení sociálního pojištění. To se vážně vyplatí 😊

Samozřejmě záleží na každém. Někdo si může říct, že ta mu částka stojí za to, aby měl klid. Ale bude ho skutečně mít? Sice to ze sdělovacích prostředků často slyšíme – nebudete mít starosti s kontrolami, ale kde máte záruku, že k vám kontrola skutečně nepřijde? Jak upozorňuje i Komora daňových poradců  -  návrh neobsahuje žádnou konkrétní záruku, díky níž by se podnikatel v paušálním režimu vyhnul kontrole a otázka, která se logicky nabízí: Jak bude stát kontrolovat příjmový limit ?

Dalším problémem pro ty, kteří by zvolili možnost paušální daně, může být získání úvěru. V případě podnikatelských úvěrů je daňové přiznání klíčové pro identifikaci volných zdrojů pro splácení daného klienta. Jeho absence by tedy významně ovlivnila schopnost banky identifikovat bonitu klienta. Z toho důvodu by bylo možné poskytovat bez daňového přiznání pouze nízké limity.

Navíc podnikatel má povinnost sledovat případné naplnění podmínek pro plnění zákonem stanovených povinností, a to nejen v kontextu paušálního režimu, ale i například pro účely sledování překročení limitu obratu v rámci DPH. Už z tohoto důvodu poplatník musí sledovat mimo jiné výši svých příjmů, takže rozhodně je nereálné očekávat, že registrací k paušální dani, která je dobrovolná se podnikatel zbaví nutnosti vedení jakékoli agendy.

Takže, abychom to shrnuli – výhodou nesporně je možnost jediné platby a omezení administrativy. Otázkou však je, jak velkému procentu OSVČ se takto nastavená paušální daň vyplatí.

Těm s nižšími příjmy rozhodně ne. Těm, kteří budou chtít v daňovém přiznání uplatňovat daňovou slevu na děti či jiné odčitatelné položky, např. úvěry z hypoték či darování krve, také ne. takže zůstávají ti z vyššími příjmy a nižším paušálem, ovšem příjmy zase nemohou být příliš vysoké, protože jakmile překročíte obrat 1mil Kč v 12-ti po sobě následujících měsících, stáváte se plátci DPH a paušální daň už pro vás není.

 Každopádně na zvážení všech pro a proti nemáte příliš mnoho času, protože pokud budete chtít využít paušální daň už pro příští rok, musíte se k paušální dani registrovat k 10.01.2021. Dejte si tedy pozor, abyste se v důsledku líbivých hesel neunáhlili a místo úspory naopak neprodělali.

 

 

Napište nám